4-6 Aylık Bebek Etkinlikleri

4. Ay Bebek Etkinlikleri

*Ses çıkaran oyuncakları bebeğinizin sağ ya da sol tarafından sallayarak sesin geldiği yöne doğru bakması için uyarın.

*Bebeğinize önce kendiniz seslenin daha sonra bir başkasının seslenmesini isteyin. İki sese vermiş olduğu tepkiyi gözlemleyin. Sizin sesinizi diğer sesten ayırt edecektir.

*Farklı sesler duyması için bebeğinize ortam hazırlayın. Q Bebek slaytlarımızdan istediğiniz sesleri bebeğiniz ile birlikte dinleyin ve tepkilerini gözlemleyin.

*Bebeğinizi keyifli bir banyodan sonra battaniyeye yatırın. Ve çeşitli hayvan sesleri çıkarın. Örneğin her zaman çıkardığınız ‘’kedi, köpek,kuş ‘’ sesleri gibi. Sonra daha önce hiç duymadığı hayvan sesleri çıkarın. Örneğin ‘’ fil,arı,at vb. ‘’ gibi. Bebeğinizin daha önce duymadığı sesleri fark ederek, değişik tepkiler verip vermediğini gözlemleyin.

*Bebeğinizle renkli bardaklarla oynayın. Ve bir tane bebeğinizin eline verin. Daha sonra onu alıp ileriye koyun. Bebeğiniz  bardağı almak için elini uzatır.

*Bebeğinizle vakit geçirdiğiniz her fırsatta ona şarkı ya da ninni söyleyin.

Q Bebek 4. Ay şarkımızı birlikte dinleyin.

*Bebeğiniz için evde değişik dokulardan oluşan büyükçe bir minder hazırlayın. Mindere, bebeğinizi üzerinde sadece bezi olduğu zamanlarda yatırın ve onunla konuşun.

*Bebeğiniz yarı oturur pozisyonda iken kaşığın ucuyla reçel, limon, yoğurt ya da elma püresini diline değdirin. Bu farklı tatlar karşısındaki yüz ifadelerini gözlemleyin.

*Bebeğinizin çıkardığı sesleri taklit ederek onunla ses oyunları oynayın.

*Bebeğinizin çıkardığı sesleri taklit edin. Onunla konuşurken sizde sesinizi bir alçaltıp bir yükseltin. Aynı zamanda abartılı mimik hareketleri de kullanabilirsiniz.

*Bebeğinize farklı isimler söyleyin. En sonunda kendi ismini söyleyerek tepkisini gözlemleyin.

*Tüm aile fertleri bir arada iken ve bebeğinizi; herkesi görmesini sağlayacak şekilde kucağınıza alarak  bir kişiyi konuşturun ve bu sürede bebeğinizin konuşan kişiye karşı olan tepkisini gözlemleyin.

*Bebeğinizi sırt üstü yatırın ve elinize parmak kuklaları geçirerek, onları istediğiniz gibi konuşturun. Kuklaları sağ sola, yukarı aşağı, dairesel hareketlerle oynatın. Bebeğiniz kuklayı hem takip edecek hem de hareketlerle ilgi gösterecektir.

*Bebeğinizi kucağınıza yarı oturur pozisyonda alın. Çeşitli yüz ifadeleri ile dikkatini çekin. Yüz ifadeleriniz ağlama, gülme, şaşırma, vb. olabilir.

TEKERLEME

Arabam gider,

Beni sever,

Görünce  beni,

Dart dart korna öter.

 

Köpek geldi,

Sütünü içti,

Uykusu gelmiş,

Yatağına yatmış

PARMAK OYUNU

YAĞMUR

Şıp şıp şıp ( şıp sesi çıkartılır.)

Cama vuruyor

Tıp tıp tıp ( yere elle vurulur.)

Kim çağırıyor

Aaaaa, yağmur yağıyor

5. Ay Bebek Etkinlikleri

Bebeğinizi minderle destekleyerek koltuğa dik şekilde oturtun. Yüzünüzü bir yastıkla kapatın ve sonra da açın. Bebeğinizin tepkilerini gözlemleyin. Eğer sizi izlemiyorsa dikkatini çekip tekrarlayın.

*Çeşitli renkte veya farklı özelliklere sahip nesneler (folyo, poşet, hediye paketleri, vb.) göstererek tepkilerini gözlemleyin.

*Çeşitli büyüklüklerde boş kutuların içine çeşitli miktarlarda boncuk, mercimek, fasulye, kum gibi nesneler koyun. Kutuların ağzının bebek tarafından kolayca açılmamasına dikkat edin. Hazırlanan bu kutuları (marakaslar) değişik yönlerden sallayarak sesin geldiği yönü bulması için bebeğinizi teşvik edin.

*Bebeğinize önce kendiniz seslenin daha sonra bir başkasının seslenmesini isteyin. İki sese vermiş olduğu tepkiyi gözlemleyin. Sizin sesinizi diğer sesten ayırt edecektir.

*Küçük kesecikler hazırlayarak, içine çeşitli malzemeler koyun. Bebeğinizi yarı oturur pozisyonda kucağınıza alın. Kesecikleri eline vererek oynamasını sağlayın.

*Bebeğinizle karşılıklı oturun. Daha önceden hazırlamış olduğunuz kavanozların içine nane,kekik,tarçın vb. baharatlar koyarak, bebeğinizin burnuna hafifçe koklatın. Bebeğiniz kokuları ayırt edecektir. Bebeğiniz neyi kokluyorsa ismini söyleyerek onunla konuşun.

*Bebeğinizin çıkarmış olduğu sesleri taklit ederek onunla iletişim kurun.

*Bebeğinizle sevecen ve gülerek mutlu şekilde konuşun. Onun çok sevdiği Q Bebek  parmak oyunlarından birini söyleyerek size tepkileriyle katılmasını sağlayın.Bu sürede size katılarak duygularını gülerek ve çeşitli sesler çıkartarak belli eder.

*Bebeğinizi yarı oturur pozisyona getirin ve dikkatini çekerek onunla göz teması kurun. Jest ve mimiklerinizi kullanarak 5. Ay Q Bebek  tekerleme ve  parmak oyununu söyleyin.

*Bebeğinize ılık bir duştan sonra masaj yapın. Hafif bir tonda müzikle birlikte bir battaniyenin üzerine yatırın. Ellerinden başlayarak avuç içlerini parmaklarınızla ovun. Daha sonra parmaklarını tek tek aşağıdan yukarı parmak uçlarına doğru ovun. Ve bileklerinden yavaşça nazikçe bir sağa bir sola çevirin. Ve ardından bebeğinizi serbestçe bırakın

*Bebeğinizi kucağınıza alarak yarı oturur pozisyonda tutun. “ Tel sarar” parmak oyununu söyleyerek ellerinizi sağa sola döndürün ve bebeğinizin sizi izlemesini sağlayın. Aynı hareketleri onun bileklerinden tutarak tekrarlayın ve bileklerini çevirmesine destek olun.

*Bebeğinizin ulaşabileceği yerlere çeşitli özelliklerde oyuncaklar asarak dikkatini bunlara çekin ve bebeğinizin bunlara ulaşabilmesini sağlayarak hareketlerini gözlemleyin.

*Bebeğinizi yüz üstü yatırın. Ve bir minderle altından destek verin. Biraz ileriye birkaç tane nesne koyun ve ilgisini oraya çekin. Bebeğinizin nesneye uzanıp uzanmadığını gözlemleyin. Hedefe ulaştığında alkışlayarak güzel sözler söyleyip cesaretlendirin.

*Bebeğinizi kollarından tutarak ayağa kaldırın ve ayaklarının yere basmasını sağlayın. Bebeğinizin ayaklarını dik basıp basmadığını gözlemleyin.

TEKERLEME

Kuşlar cik cik,

Arılar vız vız ,

Ördekler  vak vak,

Kargalar gak gak.

PARMAK OYUNU

BÖCEK

Bir böcek bakıyor gizlice(eller yüze kapatılır. Az elin arasından bakılır.)

Çıkmış duvara el sallıyor ( el sallanır.)

Su geliyor

Hooop diye kayıyor.( eller havadan hızlıca aşağı indirilir.)

6. Ay Bebek Etkinlikleri

*Bebeğinize aralıklarla farklı Q Bebek şarkıları dinletin. Böylece değişik şarkı ve melodileri ayırt edebilme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

*Yüzünüzle elinizi kapatın. Elleriniz yüzünüzdeyken bebeğinizle konuşarak dikkatini çekin ve hemen ardından “cee ee” diyerek yüzünüzü açın.

*Bebeğinizle karşılıklı oturun. Elinize bir minder alın, minderi yüzünüze tutarak saklanın. ’’ Anne ya da baba yok, Nerde ? ‘’ diye ortamı heyecanlandırın. Ve minderi yüzünüzden çekin. ‘’Burdayım ‘’ diyerek bebeğinizi eğilip öpün. Aynısını bebeğinizin yüzünü minderle saklayarak tekrarlayın. ‘’Bebeğim, bebeğim, güzel bebeğim  nerdesin? ‘’ diyerek konuşun. Minderi çektiğinizde ‘’ aaaa bebeğim burada ‘’ diyerek onu öpün.

*Bebeğinizle karşılıklı oturun. Çok sevdiği oyuncağını alarak önce onu inceleyin ve ardından bir örtü ile örtün. Oyuncağın nerde olduğunu sorun. İlk önce model olmak için örtüyü siz kaldırın. Diğer oyunlarda bebeğinizin açması için fırsat tanıyın. Bebeğiniz oyuncağı bulduğu zaman onu alkışlayın.

*Bebeğinize kırılmayan bir ayna alarak onun kendi bedenini incelemesi için fırsat tanıyın. Aynaya baktığında kendi görüntüsüne verdiği tepkiyi gözlemleyin.

*Bebeğinize önce sakin bir müzik dinletip çıkardığı sesleri dinleyin. Daha sonra hareketli bir müzik dinleterek çıkardığı seslerdeki farklılıkları gözlemleyin.

*Bebeğinizin kendi kendine keyifli zamanlarda “b,m,p’’ gibi sesler çıkarıp çıkarmadığını gözlemleyin. Sizde bu sesleri tekrar ederek onunla konuşun ve bebeğinizle iletişime geçin.

*Bebeğinizin eline bir tane marakas verin. Biraz hareketli bir müzik açın. Sizde bebeğinize model olmak için elinize bir tane marakas alın ve müzikle birlikte ritim tutup, marakası yavaşça yere vurun. Bebeğinizde sizinle birlikte marakası yere vuracaktır.

*Bebeğiniz yüz üstü yatarken ona parmak oyunu söyleyerek hareketlerini görebileceği şekilde karşısında yapın. Sonrasında ise arkasına geçip söylemeye başlayın. Bebeğinizin hareketleri izlemek için sırt üstü döndüğünü gözlemleyin.

*Bebeğiniz sırt üstü yatarken onun göreceği şekilde bir sesli nesneyi elinizde oynatın. Daha sonra gözden kaybedip, arkasında sesli nesneyi kurun. Sesi duyunca, sese doğru yönelerek yüz üstü dönecektir.

*Bebeğinizi yüz üstü yatırarak biraz ileri mesafeye çeşitli nesneler koyun. Daha sonra bebeğinizi bu nesneleri gidip alması için cesaretlendirin. Cesaretlendirmek için ayaklarından itin. Bebeğinizin ileri süründüğünü gözlemleyin.

*Bebeğinizi yüz üstü yatırıp siz de karşısına uzanın. Daha sonra bebeğinize yaklaşarak yakalama hareketi yapın ve bebeğinizin geri geri sürünmesini gözlemleyin.

TEKERLEME

Elimde balonum,

Güzel balonum,

İpi kaçtı elimden,

Uçtu gökyüzüne aniden.

Hop hop uçan top,

Benim başka topum yok,

Topum uçtu havaya,

Takıldı dala,paaattt diye patladı sonra.

PARMAK OYUNU

İNGA İNGA

Suda balık , hop hop hop ( avuç içleri birleştirilir.sağ sola oynatılır.)

Gölde kurbağa vak vak vak (avuç içleri birleştirilir.parmak kısmı açılır,kapanır.)

Ağaçta kuş cik cik cik( uçma hareketi yapıp,cik cik diye ses çıkartılır.)

Bebeğim evde inga inga inga.

00:00
00:00
Empty Playlist