13-15 Aylık Bebek Etkinlikleri

13. Ay Bebek Etkinlikleri

*Bebeğinizle birlikte dışarı çıkın ve çevrenizde bulunan nesnelerin isimlerini bebeğinize renkleri ile birlikte söyleyin.

*Bebeğinizle birlikte şekilleri ve renkleri  içeren ahşap bultak alın ve bebeğinizle birlikte parçaların renklerini ve isimlerini söyleyerek uygun boşluklara atmasını sağlayın.

*Bebeğinizin keyifli olduğu zamanlarda el hareketlerini kullanarak 13. Ay Q Bebek parmak oyununu söyleyin. 

*Bebeğiniz ile birlikte yere oturun. Birlikte oyun oynamaya başlamadan önce hazırlamış olduğunuz yastık ve örtü gibi malzemeleri yanınıza alın. Oyuna başladığınızda sevdiği oyuncağa dikkatini çekerek, onun gözünün önünde saklayın ve bebeğinizin bulmasını bekleyin. Bulduktan sonra oyuncağı tekrar alıp bir önceki sakladığınız yere saklayın ve bebeğin görebileceği şekilde başka bir yere saklayın. Daha sonra bebeğinizin oyuncağını en son saklanan yerde bulmasını bekleyin. Oyuncağı bulduktan sonra bebeğinize gülümseyerek, öpün.

*Bebeğinizle yere oturun. Oyun oynamaya başlamadan önce hazırlamış olduğunuz 4 farklı renkteki topları yanınıza alın. Toplardan birinin sesli olmasına dikkat edin. Ses çıkaran topa bebeğinizin dikkatini çekerek onun gözü önünde saklayın ve bebeğinizin bulmasını bekleyin. Bulduktan sonra oyuncağı tekrar alıp bir önceki sakladığınız yere saklayın ve bebeğin görebileceği şekilde başka bir yere saklayın. Daha sonra bebeğinizin oyuncağını en son saklanan yerde bulmasını bekleyin. Oyuncağı bulduktan sonra bebeğinize gülümseyerek, mutlu sesler çıkarın.

*Bebeğinizle birlikte yapacağınız aktivite için onun dikkatini çekmek amacıyla daha önceden söylediğiniz ya da yeni bir Q Bebek Parmak oyununu el hareketleriyle birlikte söyleyin. Ardından çok acıktığınızı ve birlikte makarna yapacağınızı söyleyerek mutfakta kullandığınız plastik kap ve tahta kaşıkları odaya getirin. Bir miktar makarna alın ve plastik kabın içine koyun. Tahta kaşıklarla karıştırın. Bebeğinizin de kaşıkları kullanarak makarnayı karıştırmasını sağlayın. “Hadi bakalım makarnamız pişiyor, makarnayı karıştıralım.” gibi sözlerle oyunun devam etmesini sağlayın.

*Bebeğinizle yere oturarak, önüne değişik renklerde mandallar koyun. Mandalları sıralayıp onları birleştirip değişik şekiller yapın.Bebeğinizin mandalları kullanarak oyun oynamasını sağlayın.

*Elinize bir top alarak bebeğinizle karşılıklı olarak yere bacaklarınızı açarak oturun. Topu yavaşça bebeğinize atarken “benim adım …………, senin adın ne?” diye sorun. Topu size geriye atarken kendi adını söylemesini sağlayın.

*Bebeğinize bakmadan ismini söyleyerek “nerde, aaaa kaybolmuş yok?” gibi kelimelerle ortamı heyecanlandırarak dikkatini çekin ve ardından ismini söyleyerek ”(………) aaa, buradaymış” diyerek bebeğinizin adını öğrenmesini sağlayın.

*Bebeğinizin sevdiği eşyaları odanın belli yerlerine bırakın. Bebeğinize ismiyle seslenerek “top nerede?” ya da başka nesnelerin adlarını kullanarak sorun. Topun olduğu yere bakıp bakmadığını gözlemleyin.

Not: Bu yönergeleri farklı nesneler kullanarak da yapabilirsiniz. 

*Bebeğiniz oyuncakları ile oynarken ona “bebeğini ya da arabanı al bana getir” yönergesini vererek size getirmesini sağlayın.

Not: Bu yönergeleri farklı nesneler kullanarak da yapabilirsiniz.

*Yere büyük bir örtü sererek su dolu bir kabı üzerine koyun. Bebeğinizin oyuncaklarını da alarak bebeğinizi yanınıza çağırın. Birlikte oyuncaklarını yıkayacağınızı söyleyin. Ona model olarak oyuncakları yıkayın. Bebeğinizin bu durum karşısında göstermiş olduğu tepkilerini gözlemleyin.

*Bebeğinize kitap okuyun. Kitabı okurken duygu içeren konuşmalara uygun tepkiler vererek ve sesler çıkararak okumaya özen gösterin.

*Bebeğinizi yanınıza çağırın ve oynadığınız oyunu gözlemlemesini sağlayın. Kağıt bardakları (3 adet) ters çevirip kule yaparak ona model olun. Daha sonra birlikte kule yapmaya çalışın. Bardakları dengeli bir şekilde üst üste koyup koymadığını gözlemleyin.

*Boş ilaç kutularını ilgi çekici şekilde kağıtlarla kaplayın. Kapladığınız kutuları üst üste dizerek yapı inşa oyunları oynayın. 

*Elinize küçük bir kese alın. Kesenin içine küçük nesneler koyun. Keseyi sallayarak bebeğinizin dikkatini çekin. Bir elinizle keseyi tutun diğer elinizle kesenin içindeki nesneleri teker teker çıkarıp bebeğinizin önüne dizin. Nesneleri toplayarak aynı davranışı bebeğinizin yapmasını sağlayın.

*Bebeğinizi karşınıza alın. Elinizi çırparak ritmik olarak  “Şaplat şaplat şaplat şaplat şaplat” deyin. Belirli aralıklarla bu etkinliği tekrarlayın.Bebeğinizin de yapması için onu teşvik edin.

*Bebeğinizle birlikte büyükten küçüğe doğru  kutular ya da kaplarla oynayın. Kutuları iç içe koyarak bebeğinize model olun. Ve ardından bebeğinizin kutuları iki eliyle birlikte alıp iç içe koymasını gözlemleyin.

*Yanınıza plastik kum kovası ve küreği alarak bebeğinizle birlikte parka gidin. Kum havuzunun kenarına bebeğinizi oturtun. Bir eliyle kovayı tuttuğunu diğer eliyle de kum alıp, içine attığını gözlemleyin. Bebeğiniz iki elini de eşit şekilde kullanmış olur.

*Bebeğinizle birlikte bir akşam yemeği hazırlayın. Ve bebeğinizin eline bir tuzluk, kaşık ya da bir bardak verin. Size yardımcı olmasını isteyerek masaya kadar taşımasını sağlayın. Bebeğinizin taşıyıp taşımadığını gözlemleyin.

*Bebeğinizle evi toplama yarışması yapın. Ve bebeğinizle birlikte yerde olan oyuncakları yastıkları ya da kıyafetleri toplayın. Bebeğinizin eline oyuncak, yastık ya da kıyafet vererek yerlerine kadar taşıyıp taşımadığını gözlemleyin.

*Yere düştüğünde ses çıkartabilen bir topu yere düşürün. Eğilerek topu yerden alın. Bu davranışı çocuğunuzun gözlemlemesini sağlayın. Belirli aralıklarla bu davranışı tekrarlayın. Yere düşen topu eğilip alması için fırsatlar yaratın.

*Bebeğinizle birlikte mandal toplama oyunu oynayın. Bebeğinizin sevdiği bir müziği açarak mandalları yere rastgele dağıtın. Bebeğinizle birlikte yere eğilip tek tek mandalları toplayın ve sepete atın.

TEKERLEME

1 ,2,3 sayalım

Ellerimize bakalım

1,2,3 sayalım

Parmaklarımıza bakalım

1,2,3  1,2,3

PARMAK OYUNU

AYICIKLAR

3 tane ayıcık varmış (3 parmak gösterilir.)

1,2,3 (parmaklar tek tek sayılır.)

Karınları çok acıkmış ( karın ovuşturulur.)

1.ayıcık bal istiyorum demiş.(1 tane parmak gösterilir.)

2.ayıcık mama istiyorum demiş.(2.parmak gösterilir.)

3.ayıcık ben hepsinden istiyorum demiş.( 3.parmak gösterilir.)

1,2,3 ayıcık bal ve mamayı hapur hupur yemişler. (  parmaklar sayılır, yemek yeme hareketi yapılır.)

14. Ay Bebek Etkinlikleri

*Bebeğinizin karşısına geçerek 14. Ay Q Bebek parmak oyununu el hareketlerini kullanarak söyleyin. Yapmış olduğunuz el hareketlerini yapması için onu teşvik edin.

*Bebeğinizi kucağınıza oturtun. Kendi gözünüze, burnunuza, yanaklarınıza dokunun. Dokunduğunuz her organın adını söyleyerek onu da kendi burnuna, gözüne, yanağına dokunması için cesaretlendirin.

*Bebeğinize odasında bulunan eşyaları isimleri ile birlikte tanıtın ve gösterin. Daha sonra ismini söylediğiniz oyuncağı, eşyayı bulup size getirmesini ya da yerini göstermesini isteyin. Örneğin; Ayıcığın nerede?, Yastığın nerede? gibi….

*Bebeğinizin sevdiği oyuncakları sehpanın ya da koltuğun üzerine koyun. Bu oyuncaklara dikkatini çekerek oyuncaklar arasından bir tanesinin ismini söyleyerek bulmasını isteyin.

*Bebeğinizle birlikte odasına giderek herhangi bir kıyafetini ondan isteyin. Örneğin; “şapkan nerede? Onu bana getirir misin?” diyerek söylediğiniz eşyayı elbise dolabında arayıp aramadığını gözlemleyin. Şapkasını ya da başka bir eşyasını orada araması için yönlendirin. Bulduğunda da ona gülümseyin.

*Odanın içinde farklı yerlere oyuncaklar ya da eşyalar bırakarak bebeğinize oyuncaklarını ya da eşyaları birlikte toplayacağınızı söyleyin. Ona çeşitli yönergeler vererek size yardım etmesini sağlayın.

Örneğin; “Koltuğun üzerindeki topu bana getirir misin?” diyerek bir süre bekleyin. Daha sonra söylenen yerden bulup size getirdiğinde çocuğunuzu alkışlayın.

*Bebeğinizle birlikte evin salonunu toplayın. Ve bebeğinizden sandalyenin üzerinde olan bezi getirmesini söyleyin. Bebeğiniz bezi almak için sandalyelere doğru gider, ve bir arayış içinde olur. Bezi bulup size getirdiğinde bebeğinizi alkışlayın.

*:Bebeğinizin tanıdığı nesneleri (top, araba, şapka vb.) odanın içerisinde kolaylıkla görebileceği bir yere koyun. Nesnelerin birbirinden farklı olmasına dikkat edin. “Koltuğun üstündeki kırmızı arabanı getir, mavi ponponlu şapkanı getir, rengarenk topunu getir.” gibi yönergelerle çocuğunuzun nesneyi alarak size vermesini bekleyin.

*Çocuğunuzla keyifli bir duş hazırlığı yaparken “sarı ördekleri de yıkayalım. Onları da getir” diyerek ördekleri size getirmesini bekleyin.

*Çocuğunuzla meyve saatinde ona hangi meyveyi yemek istediğini sorarak iki seçenek belirleyin. Masanın üzerine muz ve elma koyarak “Sarı muzu mu yemek istersin? Yoksa kırmızı elmayı mı ?” diyerek sorun. Çocuğunuzun elmayı ya da muzu alarak size vermesini bekleyin.

*Renkli 3 adet lego parçasını yere bırakın. Bırakmış olduğunuz legoları  bebeğinizden teker teker “yerdeki legolardan birini al ve bana getir” yönergesini vererek size getirmesini sağlayın. Bebeğiniz her legoyu getirdiğinde 1, 2 ve 3 diye sayıp kutuya atın.

*Çocuğunuzun çoraplarını yere koyun. “Bu eşyaları yerine koymam için bana yardımcı olur musun?” diyerek dikkatini çekin. Daha sonra “Çorabını al, çorap sepetine koy.” Yönergelerini ard arda verin. Eğer çocuk zorlanırsa yönergeleri tekrarlayın.

Not: Bu yönergeleri farklı nesnelerde kullanarak yapabilirsiniz.

*Bebeğinizi yanınıza oturtun. Gazete kağıtlarını eline verin. Elinden tutarak gazete kağıdını birlikte yırtın.

*Kolay yırtılabilen renkli kağıtlar temin edin. Bebeğinizin karşısında kağıtları yırtın. Kâğıtları yırtması için onu destekleyin. Müzik açarak yırttığınız kağıtları 1,2,3 diyerek havaya atıp dans edin.

*Bebeğinizi masaya oturtun. Yanınıza kolay yırtılabilen değişik renklerde kağıtlar alın. Bu kağıtları bebeğinizle birlikte yırtın. Daha sonra yırttığınız kağıdın rengini söyleyerek, 1,2,3 kırmızı kağıt havaya diyerek bebeğinizin söylediğiniz renkteki kağıtları havaya atmasını sağlayın.

*Bebeğinizin çok zorlanmadan açabileceği bir kutunun içine, sallandığında ses çıkartabilen nesneler koyun. (zil vb.) Bebeğinizi karşınıza oturtun ve önce kutuyu sallayarak sesini dinletin. Sözel ifadelerle kutunun içinde ne olduğunu merak etmesini sağlayın. Ardından kutuyu açın. İçindekini inceleyin. Kutuyu kapatarak ona verin. Bebeğinizin kutuyu açmasına destek olun.

*:Bebeğinizin üzerini değiştirirken kıyafet dolabını kendisinin açması için ona fırsat verin. Gerekirse bu konuda önce model olun.

Not: Evin çeşitli bölümlerinde dolap, çekmece vb. açma kapama çalışmaları yapılabilir. Bebeğiniz için güvenlik önlemleri alınmış bir ortam sağlayarak bunu gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır.

*Büyük bir kağıt ve pastel boyalar temin edin. Kağıdı masaya sabitleyin.Bebeğinizle birlikte oturarak kağıda karalamalar yapmak için avucuyla boyayı kavramasını sağlayın.Yaptığı karalamaların ne olduğunu açıklayın.(Şimdi beraber resim yapıyoruz. vb.)

*Bebeğinizle birlikte resim(karalama) yapabileceğiniz bir alan oluşturun. Kalın gövdeli kalemler (mümkünse farklı renklerde) temin ederek birlikte karalamalar yapın.Bebeğinizin yaptığı çalışmaları övün.

*Büyük bir kağıt alın. Kalın sulu boya fırçasına boya alıp bebeğinizin eline verin. Ve bebeğinizin kalın fırçayı tutarak kağıda değişik karalamalarla resim yapmasını gözlemleyin.

*Elinize renkli, ses çıkaran bir top alın. Bebeğinizin dikkatini topa çekin. Ardından topu yavaşça yere bırakın ve ayağınızla yerde sabit duran topa vurun. “Şimdi birlikte deneyelim” diyerek denemesi için onu cesaretlendirin.

TEKERLEME

Bir ileri bir geri

Hopla zıpla

Dön geri

Bir ileri bir geri

Bebeğim nerde ki?

PARMAK OYUNU

ARI

Arının bir gün canı sıkılmış

İleriye doğru yürümüş ( ellerle omuz tutulur.kanat çırpar gibi ileriye doğru uçulur.)

Vız vız vız

Arı çok susamış

Ve geri geri uçmaya başlamış ( eller omuz tutulur,kanat çırpar gibi geri geri uçulur.)

İçmiş suyunu lıkır da lıkır( su içermiş gibi yapılır.)

Arı birden bir  şarkı sesi duymuş

Başlamış oynamaya  (Oynama hareketi yapılır)

şıkır da şıkır,şıkır da şıkır.

15. Ay Bebek Etkinlikleri

*:Bebeğinizle birlikte pütürlü olan bir nesneye ve camın yüzeyine dokunun. Pütürlü olan nesneye dokunduğunuzda bebeğinize söyleyin. Camın yüzeyine dokunduğunuzda onun pürüzsüz ve kaygan olduğunu söyleyin. Daha sonra bebeğinize kaygan olan hangisi diyerek camı göstermesini sağlayın.

*Bebeğinizle birlikte bir masanın yüzeyine, bir de halıya dokunun. Ve bebeğinize masanın pürüzsüz olduğunu, halının tüylü olduğunu söyleyin. Ardından bebeğinize “tüylü olan hangisi?” diye sorarak, halıyı göstermesini gözlemleyin.

*Bebeğinizle birlikte kahvaltı ederken; peynir, zeytin ve salatalığın tatlarına bakarak peynirin yumuşak olduğunu, salatalığın sert olduğunu söyleyin. Ve bebeğinize dönerek “yumuşak olan hangisi?” diye sorun. Bebeğinizden peyniri göstermesini isteyin.

*Bebeğinize kitapçılarda bulabileceğiniz dokunmatik çocuk kitaplarından alarak bu kitabı birlikte inceleyebilirsiniz. Ya da evde kendinizde böyle bir kitap oluşturabilirsiniz. Kumaş ya da kartondan küçük kare parçalar keserek bunların üzerine çeşitli hayvan figürleri yapıştırın. Bu hayvanların özelliklerine göre artık materyallerle süsleyin. Örneğin; kedi resminin üzerine pamuk ya da ip yapıştırın. Birlikte dokunarak özellikleri hakkında bebeğinizle konuşun. Hazırlayacağınız bu kitabın her sayfasına farklı doku özelliklerine sahip artık materyaller yapıştırabilirsiniz.  Mercimek, küçük çakıl taşları ya da dokunulduğunda sert hissi verecek artık materyaller ile hazırlanmış bir sayfa, dokunulduğunda pütürlü hissi verecek keçe ya da soyulmuş portakal, limon kabuğu yapıştırılmış başka bir sayfa olabilir. Bu şekilde hazırladığınız materyal bebeğinizin dokuları tanımasına yardımcı olacaktır.

*Bebeğinizle birlikte karşılıklı oturun. Önüne sert, yumuşak, pütürlü,  kaygan özellikte çeşitli dokulardaki nesneler koyarak oynamasını sağlayın. Bebeğiniz oynarken “Hangisi sert?, hangisi yumuşak? Hangisi pütürlü?” gibi sorular sorun. Daha sonra doku özelliği belirtilen nesneyi göstermesini bekleyin.

*:Bebeğinize etrafınızda olan her türlü nesneyi işaret parmağınız ile göstererek anlatın. “Bu masa, bu sandalye, bu pencere, bu koltuk, bu halı” diyerek nesneleri işaret edin daha sonra “Masa nerede?, pencere nerede?” diyerek bebeğinizin de  işaret parmağı ile göstermesini isteyin.

*Bebeğinizle birlikte dışarıya gezmeye çıkın. Etrafınızda gördüğünüz nesneler hakkında konuşun. “Ağaç nerede? Araba nerede?” gibi sorular sorarak bebeğinizin işaret parmağı ile göstermesini isteyin.

*Bebeğinizle kalabalık ortamda otururken çevrede bulunan kişileri göstererek isimlerini söyleyin. Bebeğinizin de ismini söylediği kişiyi parmağıyla göstermesini bekleyin.

*Size ait olan bir eşyayı bebeğinize gösterin. “Bu kimin terliği?, bu kimin telefonu?” gibi sorular sorarak bebeğinizin sizi göstermesini bekleyin.

*Bütün aile üyeleri bir arada iken içinizden biriniz saklanın. Bebeğinize saklanan kişiyi sorun. Ve doğru kişiyi bulana kadar aynı etkinliği tekrarlayın.

*Bebeğinizle kalabalık bir ortama gittiğinizde orada olan kişiler hakkında onunla konuşarak “bu kim” diyerek size yanıt vermesini bekleyin.

*Bebeğinizin tanıdığı nesneleri (top, araba, şapka vb.) odanın içerisinde kolaylıkla görebileceği bir yere koyun. Nesnelerin birbirinden farklı olmasına dikkat edin. Bu nesnelere dikkatini çekerek size getirmesini isteyin. Getirdiğinde “bana ne getirdin” sorusunu yönelterek nesnenin adını söylemesini bekleyin.

*Bebeğinizle oyuncaklarla oynarken, bebek ya da bir ayıcığı elinize alarak onu sevin. Ayıcığın yanaklarını elleyerek; “seni seviyorum, çok tatlısın, çok güzel, çok yumuşaksın” gibi kısa cümleler söyleyin. Ardından bebeğinize oyuncağı vererek aynı davranışı yapması için teşvik edin.

*Evinize gelen çocuklara karşı sevgi göstererek onlara sarılın. Güzel cümleler kullanarak saçlarını okşayın. Bebeğinizin sizi taklit edip etmediğini gözlemleyin.

*Bebeğiniz ile masaya oturun. Ve önüne birkaç tane şeffaf bardak  koyun. Bardakların  birine  kırmızı renkte meyve suyu, diğerine sarı renkte meyve suyu koyun. Önce kırmızı renkteki meyve suyu  bardağını, daha sonra sarı renkteki meyve suyu bardağını boş bardağa dökmesini sağlayın.  Dökülen bardaktaki renk değişimini bebeğinize anlatın ve farklı renkteki içeceklerle bu etkinliği tekrarlayın.

*Bebeğinize keyifli duş zamanında bir tane bardağın içine köpüklü su yapın. Bir tane de boş bardak alın. Köpüklü olan bardağı diğer bardağa boşaltın. Daha sonra bebeğinizin de yapması için fırsat tanıyarak gözlemleyin. Oyun bittiğinde sabunlu bardağı bebeğinizin vücuduna dökün. Ve sabunlayın.

Not: Bebeğinizin sabunlu suyu içmemesine dikkat edin.

*:Bebeğinize içinde hikaye kahramanlarının şarkı söylediği ya da hayvan seslerinin olduğu sesli kitaplar alın. Sesli kitapların düğmesine basarak nasıl kullanacağını gösterin.”Bakalım bu düğmeye basınca ne olacak ?” vb.Düğmeye basmayı başardığında onu tebrik edin.

*Bebeğinizin sağlığını ve güvenliğini tehlikeye sokmayacak teknolojik aletlerin (kumanda vb.) nasıl çalıştığını gösterin. Bebeğinizin size yardımcı olmasını ve bir işi başarma hazzını yaşamasını sağlayın.

*Bebekler artık etrafta olan büyük eşyalara meraklanmış ve onları kurcalamak isteyecektir. Çamaşır makinesi hakkında kısa ve net cümlelerle onun ne işe yaradığını anlatıp, bugün sen düğmeye basabilirsin diyerek, bebeğinize düğmeyi bastırın. Hem bebeğinizin merakı biraz olsun geçmiş, hem de size yardımcı olmuş olacaktır.

*Bebeğinizle birlikte market dönüşü eve geldiğinizde kapının ziline basmasını sağlayarak fırsat tanıyın. Bebeğiniz bu durumda çıkan zilin sesine çok mutlu olacaktır.

*Bebeğinizle dar ağızlı boş bir kutunun içine yerde bulunan küçük nesneleri atın. Bir süre sonra bebeğinizin bağımsız olarak yapmasına fırsat tanıyın. Ve bebeğiniz nesneleri kutuya attığında onu alkışlayın.

*:Bebeğinizle karşılıklı olarak oturun. Ve üzerinde şekiller olan kutuyu bebeğinizin önüne koyun. Bebeğinizin nesneyi eline alıp, kutunun kapağında bulunan şekillerden aynı olanını kutuya atmasını sağlayın. Yanlış tercih yaptığında elinizle işaret ederek gösterin.  Ve birlikte bu oyunu nesnenin renklerini de söyleyerek uygulayın.

*Bir kutuyu önce ağzını bantlayarak kapatın. Sonra üzerine  küçük delikler açın. Bu deliklerden tahta boncukların girmesini sağlayarak bir oyuncak yapın. Bebeğinize tahta boncukları eline alıp kutunun deliklerinden atması için fırsat tanıyın. Bu etkinlikte dikkatli olmanız gerekiyor. Bebeğiniz boncukları kutudan attığında onu alkışlayın.

*:Bebeğinizin sevdiği bir oyuncağını; koltuk,yatak vb. üzerine koyun.Koltuğun üzerindeki oyuncağını alabilmek için çaba sarf etmesine fırsat verin. Oyuncağına erişebilmek için koltuğa tırmanıp tırmandığına dikkat edin.Tırmanmayı başardığında “Oyuncağına ulaşmayı başardın. Aferin sana!” vb. dönütlerde bulunun.

*Bebeğinizle birlikte küçük bir sandalyeyi itmeye çalışın. Ve bu etkinliği sandalyeyi sadece bebeğiniz itene kadar farklı zamanlarda tekrarlayın.

*Market alışverişinde siz alışveriş arabasını kullanırken bebeğinizin de arabanın bir kenarından tutmasına size itme ve çekme konusunda küçük yardımlarda bulunmasına fırsat verin.

TEKERLEME

Hav hav köpek

Vak vak ördek

Geldi bize

Koca inek

İneğim möö mööö

Korkuyor bööö bööö

PARMAK OYUNU

HAYVANLARIM

Ben bir ördeğim ,suda gezerim

Biri çağırınca ,vak vak diye seslenirim (avuç içleri birbirine  birleştirilir,açıp kapatılır.)

Ben bir kuzuyum,çiftlikte gezerim

Biri çağırınca meeme mee diye melerim( yere inip,koyun hareketi yapılır.)

Ben bir köpeğim kulübemde yaşarım

Biri seslenince hav hav hav diye havlarım(iki el başa kulak gibi yapılır.)

Ben bir kuşum ,havada uçarım

Biri çağırınca cik cik cik diye şarkı söylerim( kollar yana açılır,kanat çırpılır.)

00:00
00:00
Empty Playlist
0
    0
    Sepetim
    Sepetin boş :(Alışverişe Devam Et
    WhatsApp Destek
    Whatsapp Destek