BEBEĞİMİ HANGİ ARALIKLARLA DOKTORA GÖTÜRMELİYİM

Sağlıklı bir büyüme ve gelişim için doğumdan itibaren bebeğinizi belirli aralıklarla doktora götürmeniz gereklidir. Bunun için ülkemizde aile hekimlerinizi ve pediatri uzmanlarını tercih edebilirsiniz. Bebeğinizin ilk iki yılında düzenli sağlık kontrolleri çok önemlidir.

Sağlıklı bebeklerin genelde; yeni doğduklarında, 2-4 günlükken, 1, 2, 4, 6, 9, 12,15, 18 ve 24 aylıkken kontrole götürülmeleri gerekir. Araya girecek başka rahatsızlıklara bağlı olarak bu takvim değişebilir.

Bu kontrollerde doktorunuz çocuğunuzun aşılarını yaptığı gibi aynı zamanda fiziksel gelişimini, sinir sistemi ile kaslarının sağlık durumunu gösteren bebeğin reflekslerinin kontrolünü de yapar.

Göz ve kulak kontrolü ile birlikte bebeğin kalbi ile ciğerlerini dinler.

Aynı zamanda bebeğin genital bölge kontrollerini de yapar. Özellikle erkek bebeklerde her iki testisin de torbaya inip inmediğini kontrol eder, inmemiş testisin erken tespiti önemlidir. Kız bebeklerde normal dışı bir vajinal kanama ya da akıntı varlığını kontrol eder; az miktarda vajinal kanama ve akıntı normaldir. Doğumsal kalça çıkığı yönünden kontrol eder.

Fiziksel gelişimin takibi için büyüme ölçüm­lerinin (boy, kilo, baş çevresi..) sonuçlarını kaydeder, duyma ve görme taraması yapar ve çocuğunuzun nefes alıp verme­sine, kalp atış hızına, kas ve eklem hareketlerine ve cildine bakar.

Fiziksel gelişimin yanında davranışsal ve zihinsel gelişimini de takip eder.

Bebeğinizle ilgili aklınıza gelen her türlü sorunu doktorunuza danışmalısınız. Aile de sigara ve alkol kullanımı ya da anne babaların sağlık sorunları ile psikolojik durumları gibi konular da bebeğin sağlığı üzerinde ciddi etkiler yaratabileceği için bebeğinizin doktorunu bu konulardan mutlaka haberdar etmelisiniz.

00:00
00:00
Empty Playlist
0
    0
    Sepetim
    Sepetin boş :(Alışverişe Devam Et
    WhatsApp Destek
    Whatsapp Destek