Bebeğe Bakacak Kişilerin Seçimi

BEBEĞE BAKACAK KİŞİLERİN SEÇİMİ–

Bebeğinizi ilk defa bakıcıyla bırakmak oldukça zordur, hele de onu doğru kişiyle bırakıp bırakmadığınız konusunda endişeleriniz varsa. Bakıcı bulmak, telefon rehberini alıp annenize veya anaç komşunuza çocuğunuzu bırakmak kadar kolay değildir. Günümüz koşullarında büyük annelerin başka şehirlerde yaşadıkları veya kendilerinin de çalıştıkları düşünülürse bebeğinize bakacak kişi büyük olasılıkla aile dışından biri olacaktır.

Büyükannelerin bakıcılık yaptığı dönemlerde bir annenin en büyük endişesi çocuğunun çok fazla kurabiye yemesiydi. Çocuğunuzu tamamen yabancı birine ( birilerine ) bırakmak endişelerinizi daha çok arttırabilir: Bakıcı güvenilir mi ? Sorumluluk sahibi mi? Bebeğin gereksinimlerine karşı dikkatli ve ilgili mi?Bebeğinizin tüm bedensel ve zihinsel potansiyelini geliştirebilecek mi? Çocuk bakımı felsefeleri sizinkine uyuyor mu? Sizin yerinizi almaya çalışmadan yeterince sıcak ve sevgi dolu olabilecek mi?

Bebeğinizden ayrılmak – 9’dan 5’e kadar işe giderken veya bir Cumartesi akşam yemeğe çıkarken ya da bir şov izlemek için – özellikle de birkaç sefer hiç de kolay olmayacaktır. Fakat çocuğunuzu emin ellere teslim ettiğinizi bilmek kaygınızı ve suçluluk duygunuzu azaltacaktır.

Tanışma aşaması

Gününüzü tamamen yabancı biriyle geçirmek fikri sizi gerginleştirebilir. Bebeğinizin annesini özleme stresine ek olarak böyle bir şeyi yaşamasının onu da gerginleştireceğini düşünebilirsiniz. Bu sıkıntıyı en aza indirebilmek için bebekle bakıcıyı daha önce tanıştırın. Bebeğinizi bakıcıya akşam bırakacaksanız ilk seferinde yarım saat erken gelmesini isteyin ( bebeğiniz beş aylıktan büyükse bir saat ) böylece bebeğinizin uyum sağlayacağı bir zaman olur. Bebeğinizi yavaş yavaş tanıştırın, önce sizin kollarınızdayken, ardından onu bir bebek koltuğuna veya salıncağa oturtarak nötral alandayken bakıcıya alışmasını sağlayın; bebeğiniz bu yeni kişinin yanında daha rahat olmaya başladıktan sonra onu bakıcının kucağına verin. İlk uyum sağlandıktan sonra bir veya iki saatliğine oradan uzaklaşın. Bir sonraki sefere yine bakıcının siz evden çıkmadan yarım saat önce gelmesini isteyin ve bu kez daha uzun süre dışarıda kalın. Üçüncü seferinde sizinde evde olduğunuz 15 dakikalık bir süre yeterli olacaktır ve bundan sonra bebeğiniz ve bakıcısı birbirlerinin en iyi arkadaşı olacaklardır ( Eğer değillerse doğru bakıcıyı seçip seçmediğinizi gözden geçirin ).

Bebeğinizin her günkü bakıcısı için daha uzun bir tanışma süreci gerekmektedir. Bebeğinize bakacak kişi tüm günü sizinle geçirmeli ve yalnızca bebeğe değil evinize, sizin bebek bakma yönteminize ve evinizin rutin işlerine de alışmalıdır. Bu, birbirinizi daha iyi tanıma ve birbirinize sorular sorma fırsatı sağlar. Bu şekilde bakıcıyı çalışırken de görebilirsiniz ve gördüklerinizi beğenmezseniz fikrinizi değiştirme şansınız olabilir. ( Bakıcınız için bebeğinizin tepkisini ölçü kabul etmeyin, bakıcınızın bebeğinize nasıl tepki verdiğini inceleyin. Bakıcınız ne kadar iyi olursa olsun en küçük bebekler bile anneleri yakınlarındayken bakıcıyı protesto ederler )

Bebeğiniz şu veya bu şekilde genellikle altı aylık olmadan ve yabancı korkusu başlamadan önce bakıcıya alışır.

Deneme dönemi

Seçtiğiniz bakıcıları mutlaka deneme döneminden geçirin ve çalışmasını değerlendirmeden karar vermeyin. Eğer başlangıçtan itibaren ilk iki veya dört haftanın deneme olduğunu bildirirseniz bu sizin için de bakıcı için de adil olacaktır. Bu dönem içinde bebeğinizi gözlemleyin; hayatından memnun mu? Siz eve geldiğinizde onu canlı, mutlu ve temiz buluyor musunuz? Yoksa daha yorgun ve huzursuz mu?  En son bez değişimi epey önce mi yapılmış? Bakıcının nasıl göründüğü de önemlidir; rahat mı yoksa gergin mi, bu işi devrettiği için rahatlamış gibi mi? Bebeğinizin neler yaptığını size anlatmaya meraklı mı, size bebeğinizin son numaralarını ya da fark ettiği herhangi bir problemi anlatıyor mu yoksa yalnızca bebeğinizin ne kadar uyuduğunu ve kaç biberon mama yediğini mi anlatıyor hatta daha da kötüsü ne kadar ağladığından mı söz ediyor? Bebeğin sizin bebeğiniz olduğunu aklında tutup onunla ilgili önemli kararları yalnız sizin verebileceğinizi biliyor mu? Yoksa tamamen ipleri ele almış gibi mi görünüyor?

Değerlendirmeniz yeni bakıcının çok iyi olmadığını düşündürüyorsa yeni birini aramaya başlayın. Emin değilseniz bir gün habersiz olarak eve erken gelerek ne olup bittiğini kendiniz görün. Ya da arkadaşlarınıza veya komşularınıza rica ederek bakıcınızla parkta, markette veya sokakta yürürken karşılaştıklarında durumun nasıl olduğunu size bildirmelerini isteyin. Eğer bir komşunuz normalde keyifli olan bebeğinizin siz olmadığınızda sık sık ağladığını söylüyorsa bu sizin için bir uyarı işareti olmalı.

Eğer, sizin açınızdan uygun bir bakıcı henüz doğmadıysa hemen işe başlama planınızı askıya alarak bebeğinizi yetersiz ve anlayışsız bakıcıların eline teslim etmeyin.

 

 

00:00
00:00
Empty Playlist
0
    0
    Sepetim
    Sepetin boş :(Alışverişe Devam Et
    WhatsApp Destek
    Whatsapp Destek